2012 / XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie

Górskie Zawody Balonowe w Krośnie, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce. Mistrzem i laureatem XIII edycji zawodów został Litwin Rokas Kostuskevicius z numerem startowym 11 zdobywając 15550 pkt. Miejsce drugie zajął Bartosz Nowakowski (Aeroklub Włocławski) z numerem startowym 21, uzyskując wynik 13691 pkt. Jagodzik Zbigniew (Aeroklub Leszczyński) startujący balonem z numerem 10, utrzymał się na 3 miejscu gromadząc 12856 pkt.

Rokas Kostuskevicius był także zwycięzcą memoriału Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, oraz memoriału Jurka Piłata.

Podczas Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie rozegrano Euro w powietrzu nawiązując do odbywających się w czerwcu Mistrzostw Europy w piłce nożnej, których gospodarzem jest Polska i Ukraina. Wśród chętnych załóg balonowych odbyło się losowanie flag państw biorących udział w Euro. Zwycięzcą tej konkurencji został Tomasz Filus, który reprezentował Hiszpanię, drugie miejsce zajął Bartosz Nowakowski z flagą Anglii, trzeci był Arkadiusz Iwański, który wylosował flagę Polski.

Przepiękna pogoda na ziemi, wietrznie na górze – tak można krótko podsumować aurę dla zawodników.

Pogoda jest przepiękna dla przeciętnego, że tak powiem obywatela, natomiast dla nas jest troszeczkę skomplikowana, ponieważ wieją wiatry południowe, dosyć silne. Oczywiście tego się nie odczuwa tutaj na ziemi, a częstokroć ten wiatr przy samej ziemi jest w miarę słaby. – mówi Witold Filus, dyrektor sportowy zawodów. Im wyżej, tym wiatr jest silniejszy, a siła tego wiatru jest naprawdę bardzo duża. Prędkości lotu balonu w ekstremalnych przypadkach dochodziły do 50, 60, a nawet i 70 km/h. To nam komplikuje trochę sytuację sportową, bo uczestnicy latają w skrajnych warunkach. Zawodnicy muszą wykazać się dużym doświadczeniem, żeby te konkurencje dobrze rozgrywać. – dodaje.

Bezchmurne niebo i 28 stopniowa temperatura zachęca do wyjścia z domów i spędzenia popołudnia oraz wieczoru na świeżym powietrzu na krośnieńskim lotnisku, gdzie na gości czekało wiele atrakcji. Piknik rodzinny trwał od 27 kwietnia do 2 maja. Bardzo ważnym elementem była VI Konferencja Transplantologiczna „Podziel się życiem”, która odbyła się 28 kwietnia w sali „Tradycji i historii” na lotnisku.

XIII Górskie Zawodowe Balonowe przeszły do historii. Były dla organizatorów ogromnym wyzwaniem, trzeba zaznaczyć że jest to największa impreza w naszym rejonie. Wydarzenie wymagało wielu tygodni przygotowań oraz intensywnej pracy już podczas Zawodów.

Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tego że XIII Górskie Zawody Balonowe zakończyły się sukcesem.

Dziękujemy współorganizatorom, sponsorom, partnerom, osobom, które charytatywnie pracowały w Biurze Sportowym i w Biurze Organizacyjnym na lotnisku

Dziękujemy i do zobaczenia na XIV Górskich Zawodach Balonowych!