Wielka inauguracja XII edycji zawodów balonowych

  • 2011-04-30 19:06:50

Oficjalnego otwarcia zawodów balonowych ogłosił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki podczas inauguracji na krośnieńskim rynku.


Inauguracja zawodów balonowych na krośnieńskim Rynku

- Witam bardzo serdecznie i ciepło na rynku w siedmiowiecznym królewskim mieście Krośnie. Witam wszystkich gości z kraju i zagranicy, którzy zjechali na kolejne XII Zawody Balonowe i myślę że będziecie Państwo pełni pozytywnych wrażeń z pobytu i lotów nad Krosnem i okolicami. Te piękne miejsca są zamieszkałe przez ludzi,  którzy czekają na was i będą z przyjemnością was witać nad swoimi domami – powiedział Prezydent Przytocki.

Przypomnijmy iż pierwsze zawody balonowe odbyły się dnia 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel- Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Mimo odejścia do wieczności pani Bogusławy, dzięki przyjaciołom oraz Fundacji „Otwartych Serc” imienia Bogusławy Nykiel- Ostrowskiej, możemy uczestniczyć w XII Górskich Zawodach Balonowych.

Idea i zapał pozostał w ludziach którzy towarzyszyli pani Bogusławie. Powołana została Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom pokrzywdzonym, dotkniętym chorobą nowotworową. To co zapoczątkowano nie umarło do dnia dzisiejszego. Dzięki pasji i dużemu zaangażowaniu wielu ludzi może odbyć się kolejna edycja zawodów balonowych.

Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez w południowej Polsce, która zwiększa swoją popularność z każdym rokiem. Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, a także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

Podczas otwarcia XII Górskich Zawodów Balonowych na krośnieńskim rynku swoją obecnością również zaszczycił zawodników i przybyłych gości wiceprezydent Krosna, Pan Bronisław Baran. Nie zabrakło obecności także Prezesa Fundacji Otwartych Serc, Zygmunta Jerzyka (również rzecznik prasowy), Grażyny Więcek – wiceprezes FOS, Redaktor Senior czasopisma „Skrzydlata Polska Henryka Kucharskiego, dyrektora Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza – Doroty Cząstki, wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządu Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, a także kapelana zawodów - ojca franciszkanina, Tadeusza Pobiedzińskiego.

Na oficjalne otwarcie przybyła również Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomicz, która przywitała zebranych tymi słowami: - Gorąco i serdecznie witam wszystkich krośnian i serdecznie pozdrawiam. Pozdrawiam wszystkich gości, którzy przyjechali spędzić długi majowy weekend w pięknym mieście Krośnie i jego okolicach. Życzę wszystkim Państwu udanej zabawy, miłego odpoczynku, a zawodnikom udanych lotów. Wszystkiego dobrego.


Lot poranny - 30.04.2011

Podczas majowego pikniku Krosno przywita również specjalnych gości, będą nimi Dominika Gawęda i Paweł Rurak, liderzy zespołu Blue Cafe.

W zawodach swoje uczestnictwo potwierdzili oprócz Polaków również reprezentanci Litwy i Węgier, znani nie tylko w Krośnie, ale również w świecie baloniarskim. Zygmunt Jerzyk, bardzo ciepło witał stałych uczestników turnieju.

Zawodnicy XII Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie
1. Mateusz RĘKAS - Polska
2. Jacek BOGDAŃSKi - Polska
3. Beata CHOMA - Polska
4. Paweł SOBÓL - Polska
5. Luksaite GIEDRE - Litwa
6. Jerzy PYZA - Polska
7. Witold WALAWSKI - Polska
8. Ivars GRINBERGS - Łotwa
9. Adam JASKÓLSKI - Polska
10. Mirosław RĘKAS Polska
11. Jacek BARSKI - Polska
12. Zbigniew JAGODZIK -Polska
13. János KONECSNI - Węgry
14. Péter NAGY - Węgry
15. Robert HELAK - Polska
16. Dariusz ZARZYCKI - Polska
17. Arkadiusz WIŚNIEWSKI - Polska
18. Zbigniew MELLER - Polska
19. Ewelina HELAK - Polska
20. Arkadiusz IWAŃSKI - Polska
21. Bartosz Nowakowski - Polska

W skład personelu XII Górskich Zawodów Balonowych wchodzą:
Dyrektor organizacyjny - Zygmunt Jerzyk
Dyrektor koordynujący - Grażyna Więcek
Dyrektor sportowy - Jerzy Borowski
Asystent - Krzysztof Pewiński
Inspektor ds. bezpieczeństwa -  Ryszard Kurowski
Meteo - Elżbieta Agaciak, Izalela ZABŁOCKA

Skład Jury:
Przewodniczący - Waldemar Wilk
Członkowie - Andrzej Konstanczuk i Adam Kolendowski
Sędzia - Piotr Wasilewski
Gazmajster - Andrzej Kolendowski
Logery - Tomasz Łubgan i  Marcin Borowicz
Tłumacz - Monika Ginalska

Co napotka zawodników?
Groźnym przeciwnikiem dla rozegrania konkurencji jest wiatr. To on czasem dyktuje warunki. Klimat i ukształtowanie terenu, w którym przyjdzie zmierzyć się zawodnikom nie należy do łatwych, tutaj liczy się duże doświadczenie i jeszcze większe umiejętności, jakie zapewne będą prezentować startujące załogi.


Lot poranny - 30.04.2011

Balony kiedyś i teraz
W ostatnich latach sporty balonowe przeżywają ogromny rozkwit. Majestatyczna potęga balonów czyni je źródłem niezapomnianych doznań. Człowiek od niepamiętnych czasów starał się posiąść sztukę latania lub zbadać jej tajniki. Pod koniec XVIII wieku skonstruowano pierwszy balon ogrzany powietrzem, który wyniósł człowieka w przestrzeń. Od tego czasu użytkownicy balonu mają możliwość przeżywać swoje pasje. Podziwiać świat magii i romantyzmu. Doznają niezapomnianych wrażeń, wrażeń w postaci nieba i pięknych widoków ziemi. Piękno łączą z profesjonalizmem, jakie wymagane jest od pilotów balonowych.

Pilotom balonowych mało było wrażeń i postanowili sprawdzić się w rywalizacjach sportowych. Od lat 70. organizowane są na świecie rożne zawody rangi Mistrzostw Świata, Europy i Kraju.

Mateusz Głód
Foto:
Sławomir Frankiewicz, Nikodem Ginalski