Kochani to już dziś!

  • 2023-04-29 09:24:24

Kochani to już dziś! Wieczorem rozpoczniemy koncertem zespołu Ciryam (20:00) na Rynku. Godzinę później kolumna załóg wjedzie na Rynek i uroczyście zainaugurujemy tegoroczne, dwudzieste trzecie GZB!

Chcielibyśmy odpowiedzieć na 3 bardzo często pojawiające się w mediach społecznościowych pytania. 1. Skąd i o której wystartują/polecą balony? 2. Kiedy i o której najlepiej z dziećmi oglądać balony? 3. Czy można kupić sobie lot balonem?

1. Zawody balonowe to impreza bardzo mocno uzależniona od warunków atmosferycznych. Odbywa się w 100% na zewnątrz, na otwartej przestrzeni. Statek powietrzny podlega wielu siłom i prawom fizyki. Nie jest możliwe dokładne ustalenie na kilka dni przed konkretnego miejsca startu i godziny z dokładnością do 15 minut. Decyzja o starcie i jego formule zapada na briefingu ok. 30 minut przed planowanym startem. Decyzję tę podejmuje Dyrektor sportowy w oparciu m.in. o dane meteorologiczne i kilka innych czynników. Niekiedy wydaje się, że pogoda jest sprzyjająca, słoneczna. Pilot i jego statek potrzebuje odpowiednich warunków wietrznych, ciśnieniowych, braku opadającej mgły na konkretnych wysokościach. Balony są w dużej mierze uzależnione od kierunku wiatru, co też determinuje kierunek lotu i miejsce startu. Jak w każdym sporcie i każdej dyscyplinie życia bezpieczeństwo uczestników jest sprawą bardzo ważną. Mimo tak wielu trudnych czynników fani GZB jakimi wszyscy jesteśmy kochają balony na niebie. Śledźcie media społecznościowe. Życzmy sobie i załogom aby aura była sprzyjająca.

2. Najlepsze dla dzieci są popołudniowo-wieczorne pokazy balonów na uwięzi. Organizowane najczęściej na terenach zielonych przy Hali MOSiR (ul. Bursaki) w strefie rekreacyjnej lub na Rynku. Dzieci mają wtedy możliwość wejścia do kosza, do balonu na uwięzi, „dotknąć wszystkiego”, zrobić sobie zdjęcie z pilotem itp. W tym roku jest spora szansa na poza planowe pokazy balonów. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Bądźcie blisko!

3. W trakcie zawodów nie ma możliwości odbycia płatnych lotów. Załogi po prostu nie mają na to czasu. Trzeba pytać indywidualnie po zawodach lub w ich ośrodkach/aeroklubach o taką możliwość.