Balonowy rekord w Krośnie

  • 2014-05-01 01:41:47

Kolorowe balony na niebie i masa pozytywnej energii płynąca ze sceny na krośnieńskim lotnisku. Górskie Zawody Balonowe w majowy weekend to już tradycja. W tym roku witamy 50 załóg balonowych, nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju.


Fot. Mateusz Głód

- Cieszymy się że w tym roku, wzorem poprzednich lat zgłosiliście się tak licznie na Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Ten rok pod tym względem jest rekordowy - powiedział podczas briefingu generalnego Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XV GZB. - Witamy tych którzy przyjechali do Krosna po raz pierwszy oraz tych którzy przyjeżdżaj do nas od wielu lat - dodał.

Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, a także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

Oprócz Górskich Zawodów Balonowych, w tegorocznej edycji rozgrywane będą również Polsko-Słowackie Zawody Balonowe, w ramach Projektu Unijnego „Podniebne Pogranicze”.

Zawody w Krośnie, to część „Balonowego Pucharu Polski”. Właśnie w Krośnie zawodnicy będą walczyć o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski.

Wśród zawodników gościmy osoby, które startują w Krośnie po raz piętnasty. Od 2000 roku po dziś dzień w zawodach bierze udział Zbigniew Jagodzik z Aeroklubu Leszczyńskiego. Stałym uczestnikiem jest również Arkadiusz Iwański z Aeroklubu Wrocławskiego.

W tegorocznych krośnieńskich zawodach balonowych bierze udział aktualny Mistrz Europy, dwukrotny zwycięzca Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie, Rokas Kostiuskevicius z Litwy. Należy podkreślić, że baloniarstwo, to również sport rodzinny. Wśród grona pilotów gościmy również ojca Rokasa, Rimasa Kostiuskeviciusa, aktualnego wice Mistrza Europy. - Wielka to rzadkość, żeby w  Mistrzostwach Europy zwyciężał syn, a za nim był ojciec. Zasada jest taka - kto w Krośnie się sprawdzi temu nie straszna Europa - powiedział podczas inauguracji na krośnieńskim rynku Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny zawodów.

W zawodach wystartuje siedmiu pilotów z Węgier, dziewięciu z Litwy, sześciu ze Słowacji oraz dwudziestu trzech z Polski. Poza konkurencja, w balonowej fieście będą latali: Łysiak Tomasz, Kuziora Bartosz, Zapart Krzysztof (Świdnicki Klub Balonowy), Rękas Krzysztof (Lotnicza Ekspedycja Historyczna), Rosiński Adrian oraz Hezelova Diana, reprezentując Słowację.

Od zawodników po kadrę
Podczas XV GZB w Krośnie, oprócz międzynarodowego składu zawodników, międzynarodowy jest również skład personelu sędziowskiego. Trzeci rok z rzędu, dyrektorem sportowym Górskich Zawodów Balonowych jest znakomity polski baloniarz, wielokrotny uczestnik zawodów balonowych w Krośnie - Witold Filus. Jego asystentem będzie Igor Łobaczow z Ukrainy. Stanowisko głównego sędziego obejmuje Deividas Pinkevicius z Litwy. W składzie personelu sędziowskiego zasiada również Jolanta Matejczuk, Yury Anosov oraz Vytautas Rudzianskas. Funkcję przewodniczącego Jury pełni Waldemar Wilk. W skład Jury wchodzą:  Adam Kolendowski i Roman Walczak.

- Mamy bardzo dużo pracy. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiej ilości zarodników. Chcemy aby wszyscy byli zadowoleni. Wierzymy, że zawody zakończą się dużym sukcesem. Mamy również nadzieję, że w przyszłości krośnieńskie zawody będą rozwijać się tak jak dotychczas. Może kiedyś przyjdzie nam w Krośnie organizować Mistrzostwa Europy lub Świata - powidział Witold Filus, Dyrektor Sportowy Górskich Zawodów Balonowych.

Zapraszamy wszystkich do dopingowania swoich faworytów w tegorocznych zawodach oraz do udziału w imprezach na krośnieńskim lotnisku, które będą trwały do 4 maja.

- Mamy ogromna nadzieje że pogoda dopisze, tak by obserwować na krośnieńskim niebie wspaniałe loty i podziwiać rywalizacje tak wielu załóg. Jestem przekonany, że wszystko powiedzie się zgodnie z założeniami organizatorów. XV Górskie Zawody Balonowe w Krośnie, uważam za otwarte - powiedział podczas inauguracji na krośnieńskim rynku Piotr Przytocki, Prezydent Miast Krosna.

Przypomnijmy, iż pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Mimo odejścia do wieczności Pani Bogusławy, dzięki przyjaciołom oraz Fundacji „Otwartych Serc” imienia pomysłodawczyni, możemy uczestniczyć już w XV Górskich Zawodach Balonowych.

Niebawem Fotogaleria zdjęć z Inauguracji XV Góskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

mg