Pierwsza część majówki ciepła i słoneczna. Potem ochłodzenie i opady deszczu

  • 2014-04-29 16:05:59

W najbliższych dniach utrzyma się prawdopodobieństwo występowania okresowych opadów przelotnych, jednak, na szczęście, słońca, zwłaszcza do piątku, również nie zabraknie. Największe prawdopodobieństwo doby całkowicie bezopadowej wystąpi w czwartek i piątek.

Początek okresu od 30 kwietnia do 4 maja będzie ciepły, niestety, w sobotę powinniśmy spodziewać się spadku temperatury i to dosyć istotnego. Nie będzie już 20 °C, a poniżej 15 °C, zwłaszcza w niedzielę.Przypomnieć należy także, że predykcja opadów przelotnych w ciepłej porze roku jest bardzo trudna (zwłaszcza na potrzeby lokalne), gdyż pojawiają się one punktowo. To akurat jest dobra wiadomość, bo jest szansa, że nawet jeśli w prognozie wystąpi możliwość opadu przelotnego, to w rzeczywistości ten może pojawić się w bliskim sąsiedztwie Krosna, ale niekoniecznie w samym Krośnie.

W środę w ciągu dnia znajdziemy się w słabo-gradientowym obszarze obniżonego ciśnienia związanego z płytkim niżem znad Europy Południowo-Wschodniej. Z południowego wschodu napływać będzie stare, przetransformowane, ale dość ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, w godzinach popołudniowych przejściowo wzrastające do dużego i wtedy też możliwe lokalne, przelotne opady deszczu. Przez większą część dnia jednak bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 °C do 21 °C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego. Widzialność dobra, od 10 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie się nieznacznie wahać. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

W nocy ze środy na czwartek ogólna sytuacja baryczna nie ulegnie istotnej zmianie, nadal pozostaniemy w słabo-gradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w ciepłej, ale przetransformowanej i wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, tylko wieczorem początkowo zachmurzenie umiarkowane. Bez opadów, ale nad ranem możliwa mgła ograniczająca widzialność do 0,1 km. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Cisza i wiatr słaby, zmienny. Widzialność od złej do dobrej, od 0,1 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1008 hPa i będzie w miarę stabilne.

W czwartek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna nad Europą Środkową nadal nie ulegnie istotnej zmianie. W dalszym ciągu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 °C do 21 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie nadal w miarę stabilne. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z czwartku na piątek sytuacja baryczna nad Polską nie zmieni się. Pozostaniemy w tym samym, ciepłym, polarno-morskim powietrzu napływającym z południowego wschodu. Bezchmurnie i zachmurzenie małe, bez opadów. Temperatura minimalna od 8 °C do 9 °C. Wiatr słaby, wschodni-południowo-wschodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1008 hPa i będzie w miarę stabilne.

W piątek w ciągu dnia ogólna sytuacja baryczna w Polsce nadal nie ulegnie istotnej zmianie. Nadal napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie z południa. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 21 °C do 22 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność dobra, od 20 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie w miarę stabilne. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z piątku na sobotę dostaniemy się pod wpływ niżu znad Rosji i związanego z nim rozległego, pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy jeszcze w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 8 °C do 9 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1009 hPa i zacznie wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia znajdziemy się w zasięgu tego samego, falującego, rozległego frontu chłodnego związanego z niżem znad Rosji. Z północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11 °C do 12 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę znajdziemy się za odsuwającym się w kierunku południowo-wschodnim chłodnym frontem atmosferycznym. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne, polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie duże i całkowite, przejściowo niewykluczony słaby deszcz. Temperatura minimalna od 5 °C do 6 °C. Wiatr słaby, północny. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1015 hPa i będzie powoli wzrastać.

W niedzielę dostaniemy się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia z centrami nad Morzami: Północnym i Norweskim. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, bez opadów. Temperatura maksymalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny-północno-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne na ogół obojętne.

(mk)

fot. Mateusz Głód