Litwin mistrzem zawodów

  • 2013-05-05 17:16:59

Zawody to część „Balonowego Pucharu Polski”. Zawodnicy walczyli o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski.

W tym roku do Krosna zawitało 38 załóg balonowych, z czego 34 brało udział w rozgrywanych konkurencjach. Oprócz polskich reprezentantów gościliśmy m.in. zawodników z Litwy i Węgier. Zawody odbywały się od 1 do 4 maja 2013 r., po mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się rozegrać łączne 9 konkurencji podczas 3 lotów.

Mistrzowie i najlepsza dziesiątka
1. Kostiuskevicius Rokas – reprezentant Litwy - MARIJAMPOLE - LY-OMN
2. Nowakowski Bartosz - reprezentant Polski - Aeroklub Włocławski - SP-BBP - ANWIL WŁOCŁAWEK
3. Kerdokas Vytas - reprezentant Litwy - LY-OCH – YELLOW
4. Barski Jacek - reprezentant Polski - Aeroklub Krakowski - SP-BVL – ROW
5. Lycius Mindaugas - reprezentant Litwy - LY-OAW – ALITA
6. Jagodzik Zbigniew - reprezentant Polski - Aeroklub Leszczyński - SP-BDR – NEXBAU
7. Rękas Mateusz - reprezentant Polski - Mościcki Klub Balonowy - SP-BBM – ROLESKI
8. Prawicki Bogdan - reprezentant Polski - Leszczyński Klub Balonowy - SP-BCM – MRÓZ
9. Jaskólski Adam - reprezentant Polski - Aeroklub Koniński - SP-BDA - RED BARON
10. Borkowski Krzysztof - reprezentant Polski - Aeroklub Nowy Targ - SP-BFC - PCD SALAMI

Zapraszamy do strony wyników gdzie znajduje się pełna klasyfikacja zawodników i wszystkich konkurencji odbywanych w czasie lotów XIV Górskich Zawodów Balonowych.

Kadra Zawodów
Stanowisko dyrektora sportowego objął Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych. Asystentem dyrektora sportowego został Igor Łobaczow z Ukrainy, a stanowisko głównego sędziego objął Litwin - Deividas Pinkevicius. Do Kadry Zawodów po rocznej przerwie dołączy Jerzy Borowski, wielokrotny dyrektor sportowy zawodów. Oficerem do spraw bezpieczeństwa był Dariusz Staszczak.

Z balonowego punktu widzenia
Konkurencje balonowe z uwagi na warunki termiczne mogą być rozgrywane jedynie rano i wieczorem.

Zasady konkurencji ustalają sędziowie bezpośrednio przed startem. Zwykle piloci otrzymują instrukcje do precyzyjnego osiągnięcia celu na ziemi. Nierzadko podczas jednego lotu rozgrywa się kilka konkurencji, wówczas wyznacza się stosowną ilość punktów, do których balon powinien się zbliżyć. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem możliwości sterowania balonem są mocno ograniczone.

Kierunek lotu obiera pilot wybierając odpowiednio miejsce startu i wykorzystując różne kierunki wiatrów na różnych wysokościach. Załogę stanowią 1-2 osoby, zajmujące miejsce w koszu balonu i 3-4 osoby obsługi naziemnej, poruszającej się w ślad za balonem samochodem terenowym. Każda konkurencja punktowana jest oddzielnie. Zwycięzcą zostaje zdobywca największej ilości punktów w całych zawodach.

Ogromne przedsięwzięcie logistyczne
Górskie Zawody Balonowe organizowane są w Krośnie od 2000 r. Impreza ta jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Organizatorzy zapewniają szerokie zaplecze bezpieczeństwa dla uczestników imprez, zawodników, jak i gości pikniku „Balony nad Krosnem”. Organizatorem jest Fundacja Otwartych Serc, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Aeroklub Podkarpacki oraz Urząd Miasta Krosna.

Z wyrazami wdzięczności
Pierwsze zawody balonowe w Krośnie odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Powołana została Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom dotkniętym chorobą nowotworową. Dzięki pasji i dużemu zaangażowaniu wielu osób mogliśmy cieszyć się Górskimi Zawodami Balonowymi już po raz czternasty.

Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tego że XIV Górskie Zawody Balonowe zakończyły się sukcesem.

Dziękujemy współorganizatorom, sponsorom, partnerom, osobom, które charytatywnie pracowały w Biurze Sportowym i w Biurze Organizacyjnym na lotnisku.

Do zobaczenia na XV Górskich Zawodach Balonowych!