Długi weekend majowy ze zmienną pogodą

  • 2013-05-01 11:11:56

Niestety w polu barycznym nad Europą nie ma jednego winowajcy, który byłby za nią odpowiedzialny. Nad Polską pojawiać się będą zarówno ośrodki wyżowe jak i niżowe, przewagą będą mieć jednak te drugie.

We środę na pogodę w powiecie krośnieńskim wywierać będzie ośrodek niskiego ciśnienia z centrum nad Ukrainą i związany z nim front atmosferyczny. Spowoduje to, że dzień w naszym regionie upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia oraz lokalnie opadów mżawki. W polu ciśnienia zacznie się jednak rozbudowywać płytki ośrodek wysokiego ciśnienia. Ośrodek ten już we czwartek zawędruje nad zachodnią Rosję.

Nie jest to jednak koniec ośrodków barycznych, jakie będą oddziaływać na pogodę w naszym regionie. We czwartek nad Bałkanami narodzi się płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który dotrze do polski w piątek i będzie odpowiedzialny za burze. Nie pozostanie on jednak z nami na długo, gdyż już w sobotę jego centrum znajdzie się nad Białorusią.

W ciągu najbliższych 4 dni w naszym opowiecie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Jedynie we środę chmur na niebie może być zdecydowanie więcej. W czwartek i piątek zachmurzenie na ogół umiarkowane lecz w regionie mogą się pojawiać komórki burzowe przynoszące przelotne opady deszczu. Sobota pod względem aury podobna do poprzednich, za wyjątkiem burz.

W regionie słupki rtęci również nie będą mogły się zdecydować. We środę temperatura, jak na ten miesiąc niezbyt wysoka. Słupki rtęci pokażą około 14-15 ºC, Zdecydowanie cieplej w czwartek i piątek, kiedy to na termometrach pokażę się około 23 ºC. Niestety ciepło nie potrwa zbyt długo, gdyż w sobotę prognozowany jest już spadek temperatura do 18 ºC.

O tym jaka będzie ostatecznie pogoda zadecyduje nasza troposfera.

(plco)