Balony w Krośnie po raz czternasty

  • 2013-04-24 12:31:02

Prestiż Krosna
Czy wyobrażacie sobie majowy weekend bez kolorowych, powoli płynących po niebie balonów?
Wydarzenie „Balony nad Krosnem” jest największą imprezą plenerową nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Zawody balonowe charakteryzują się wysokim prestiżem, który z roku na rok się zwiększa. Dzięki zawodom Krosno stało się jednym z największych ośrodków sportów balonowych w Polsce. Nie ma drugiego takiego miasta, w którym odbywałaby się tak duża impreza balonowa!

Inauguracja zawodów
Impreza rozpocznie się 1 maja o godz. 21.00 na krośnieńskim Rynku. Zapraszam do uczestnictwa, będzie to bardzo efektowne otwarcie - zachęca Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Przy sprzyjających warunkach w czasie inauguracji zaprezentowane zostaną balony.

Sportowy charakter wydarzenia
W tym roku do Krosna zawita ok. 40 załóg balonowych. Oprócz zawodników z Polski, przywitamy pilotów z Węgier i Litwy.

Z obcokrajowców dotychczas zgłosiło się siedmiu Litwinów, czterech Węgrów i miejmy nadzieję, że po raz pierwszy w Krośnie pojawi się załoga z Ukrainy. Jest już zgłoszona, trwa gorączkowe załatwianie formalności paszportowo-wizowych - mówi Zygmunt Jerzyk.

Zawody to część „Balonowego Pucharu Polski”. Właśnie w Krośnie zawodnicy będą walczyć o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski.

To szalenie istotne dla uczestników, bo wiąże się nie tylko z dofinansowaniem, ale z atrakcyjnymi i prestiżowymi wyjazdami na balonowe Mistrzostwa Świata, Europy czy inne znaczące imprezy na świecie - dodaje Zygmunt Jerzyk.

W zawodach od początku bierze udział Dariusz Zarzycki (Aeroklub Łódzki), zwycięzca XII edycji zawodów. Na liście uczestników zobaczymy także Witolda Walawskiego z Aeroklubu Stalowowolskiego oraz Adama Jaskólskiego (Aeroklub Koniński). Wśród zawodników znalazła się też Beata Choma z Aeroklubu Poznańskiego.

Podniebne konkurencje
Balony, które startują w zawodach, są ogrzewane ciepłym powietrzem. Dzięki termice mogą wznosić się w powietrze tylko rano i wieczorem. Zawodnicy muszą wstawać o 5:00, by zgłosić się na tzw. briefing poranny, na którym dyrektor sportowy przedstawia zasady rozgrywanych konkurencji danego lotu.

Poranne loty odbywać się będą bez wskazywania miejsca startu, natomiast chcemy, by starty popołudniowe odbywały się z płyty krośnieńskiego lotniska. Nie zawsze się to udaje, ponieważ sporty balonowe są niezwykle wrażliwe na warunki atmosferyczne. Liczymy, że w tym roku uda się to trzykrotnie, a przy tej ilości balonów będzie to niesamowity efekt. Chcemy, aby balony były jak najbliżej mieszkańców - mówi Zygmunt Jerzyk.

W danym locie rozgrywanych jest kilka konkurencji, ale najprościej mówiąc, w sportach balonowych zasada polega na tym, by jak najbliżej dolecieć do celu, jednego lub kilku. Nie jest to łatwe, zwłaszcza u nas, gdzie zawody nieprzypadkowo nazywają się górskie. My, jako mieszkańcy ziemi krośnieńskiej, te nasze góry traktujemy jakby z lekkim lekceważeniem, ale dla baloniarzy warunki u nas są bardzo trudne, wiatry zmienne, porywiste. Już wielokrotnie musieliśmy odwoływać nasze konkurencje z uwagi na zbyt duże niebezpieczeństwo uczestników zawodów - dodaje Zygmunt Jerzyk.

Nocny Pokaz Balonów
W czwartek (2 maja) organizatorzy przygotowali dla wszystkich Nocny Pokaz Balonów. Odbędzie się on na płycie lotniska o godz. 22.00, uzależniony jest od warunków atmosferycznych.

Międzynarodowa Kadra Zawodów
Ubiegłoroczna Kadra Zawodów została zachowana. Stanowisko dyrektora sportowego objął Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych. Cieszę się z tego, że zostałem tu zaproszony jako dyrektor sportowy. Miejsce jest mi to szczególne miłe. Znam Krosno od wielu lat i myślę, że ułatwi mi to poprowadzenie tych zawodów. - mówił w 2012 roku Witold Filus.
Asystentem dyrektora sportowego został Igor Łobaczow z Ukrainy, a stanowisko głównego sędziego objął Litwin - Deividas Pinkevicius.

Do Kadry Zawodów po rocznej przerwie dołączy Jerzy Borowski, wielokrotny dyrektor sportowy zawodów. Oficerem do spraw bezpieczeństwa będzie Dariusz Staszczak.

Lotnicze atrakcje
3 maja (piątek) o godz. 17.00 będziemy mogli zobaczyć desant skoczków spadochronowych. Organizatorzy zaplanowali również możliwość wzniesienia się na kilkaset metrów balonem na uwięzi. Osoby zainteresowane będą mogły przyjrzeć się z bliska samolotom  AN-2 oraz SU-22 czy samolotowi RWD, który powstał w czasach międzywojennych.

Poznaj kosmos z bliska
Swoją obecność na Zawodach zapowiedział kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który jako pierwszy i jedyny Polak, odbył lot w kosmos. On z wszystkich uczestników imprezy latał najwyżej i wrócił – mówi Zygmunt Jerzyk.

Coś dla zdrowia
Tradycją ostatnich lat podczas Zawodów Balonowych stały się konferencje transplantologiczne. W tym roku zaplanowaliśmy troszeczkę inna formę dotarcia do większej rzeszy mieszkańców i gości Zawodów Balonowych. Na krośnieńskim lotnisku będzie ustawiony namiot Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Chcemy, aby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się jak najwięcej o transplantologii i promocji zdrowia - mówi Grażyna Więcek, wiceprezes Fundacji Otwartych Serc. Gościem specjalnym będzie Jan Statuch – zastępca prezesa zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, człowiek po przeszczepie serca.

Trochę historii
Pierwsze zawody balonowe w Krośnie odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Kuszewskiego. Powołana została Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom dotkniętym chorobą nowotworową. Dzięki pasji i dużemu zaangażowaniu wielu osób możemy cieszyć się Górskimi Zawodami Balonowymi już po raz czternasty.

(mg), (mb)
Fot. archiwum