Szczęśliwa XIII edycja dla Rokas Kostuskevicius

  • 2012-05-01 13:40:43


Rokas Kostuskevicius

W tym roku do Krosna zawitało 25 załóg balonowych, z czego 21 brało udział w rozgrywanych konkurencjach. Oprócz polskich reprezentantów gościliśmy m.in. zawodników z Litwy i Węgier. Zawody odbywały się od 28 do 30 kwietnia 2012 r, w tych dniach rozegrano 17 konkurencji w 4 lotach.

Przepiękna pogoda na ziemi, wietrznie na górze – tak można krótko podsumować aurę dla zawodników.

Pogoda jest przepiękna dla przeciętnego, że tak powiem obywatela, natomiast dla nas jest troszeczkę skomplikowana, ponieważ wieją wiatry południowe, dosyć silne. Oczywiście tego się nie odczuwa tutaj na ziemi, a częstokroć ten wiatr przy samej ziemi jest w miarę słaby. – mówi Witold Filus, dyrektor sportowy zawodów. Im wyżej, tym wiatr jest silniejszy, a siła tego wiatru jest naprawdę bardzo duża. Prędkości lotu balonu w ekstremalnych przypadkach dochodziły do 50, 60, a nawet i 70 km/h. To nam komplikuje trochę sytuację sportową, bo uczestnicy latają w skrajnych warunkach. Zawodnicy muszą wykazać się dużym doświadczeniem, żeby te konkurencje dobrze rozgrywać. dodaje.

Zapraszamy do strony wyników gdzie znajduje się pełna klasyfikacja zawodników i wszystkich konkurencji odbywanych w czasie lotów XIII Górskich Zawodów Balonowych.

Pełna relacja z zakończenia XIII edycji Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych już niebawem.

Mateusz Głód
Foto: Mateusz Głód, Łukasz Jaracz