Rokas Kostuskevicius na pierwszym miejscu

  • 2012-04-30 16:52:27

W drugim dniu zawodów sportowych, w niedzielny poranek (29.04), pilotów spotkało nie małe wyzwanie. Nikt nie był zaskoczony tym, że wiatr ponownie uparcie przeszkadzał w locie i konkurencjach jakie czekały zawodników. To dodatkowa trudność, większy stres, a zarazem duże emocje, a w tym wszystkim i świadomość tego, by być najlepszym.

Pogoda jest przepiękna dla przeciętnego, że tak powiem obywatela, natomiast dla nas jest troszeczkę skomplikowana, ponieważ wieją wiatry południowe, dosyć silne. Oczywiście tego się nie odczuwa tutaj na ziemi, a częstokroć ten wiatr przy samej ziemi jest w miarę słaby.mówi Witold Filus, dyrektor sportowy zawodów. Im wyżej, tym wiatr jest silniejszy, a siła tego wiatru jest naprawdę bardzo duża. Prędkości lotu balonu w ekstremalnych przypadkach dochodziły do 50, 60, a nawet i 70 km/h. To nam komplikuje trochę sytuację sportową, bo uczestnicy latają w skrajnych warunkach. Zawodnicy muszą wykazać się dużym doświadczeniem, żeby te konkurencje dobrze rozgrywać. dodaje.

W niedzielę rozegrano 6 konkurencji, wszystko w jednym locie. Warunki atmosferyczne niestety nie pozwoliły na wieczorny start. Tym razem żaden z zawodników nie podjął się lotu pokazowego nad lotniskiem i nie tylko z powodów bezpieczeństwa, ale dlatego, że silny wiatr uniemożliwiłby postawienia balonu.

Po drugim dniu zawodów, w klasyfikacji generalnej nadal prowadzi niepokonany Litwin, Rokas Kostuskevicius uzyskując po dziesięciu konkurencjach wynik 9089 pkt. Na drugiej pozycji uprzednio zajmowanej przez Adama Jaskólskiego pojawia się Bartosz Nowakowski (Aeroklub Włocławski) z wynikiem 7926 pkt. Na trzecim miejscu zdobywając 7871 pkt. zasiada Jacek Barski (Aeroklub Krakowski).

W przepiękny poniedziałek (20.04) ostatniego dnia miesiąca, bardzo szybką i decydującą decyzją dyrektora sportowego, poranne loty odbyły się z płyty krośnieńskiego lotniska. Zawodnikom zostało wyłożone pięć konkurencji.

Dzięki emocjonującej walce zawodników w powietrzu, z dorobkiem 13838  pkt. pierwszego miejsca nie oddał Rokas Kostuskevicius. Za wygraną nie daje również Bartosz Nowakowski – 11863 pkt. Na trzecim miejscu zmiana, Jacka Barskiego zastępuje Zbigniew Jagodzik – 11430 pkt.

Przed nami planowany popołudniowy lot o godzinie 18:00. Czy uda się zakończyć zawody dzisiejszym wieczornym, ostatnim startem zawodników? Miejmy nadzieję, że tak i że dzisiejszy dzień do końca będzie można uznać za szczęśliwy. W chwili obecnej wszystkie wyniki są ostateczne. Jeżeli uda się rozegrać ostatnie konkurencje,  to wynik wyniki zadań mogą wpływać na końcową klasyfikację.

Zapraszamy do strony wyników wszystkich konkurencji odbywanych w czasie lotów XIII Górskich Zawodów Balonowych. Wszystkich fanów balonów zapraszamy na godzinę 18:00, na którą planowany jest wspólny, widowiskowy start wszystkich załóg balonowych z płyty lotniska.

Z tego co wiemy, z informacji meteorologicznych, prawdopodobnie wiatr nie będzie już tak silny dzisiejszego wieczoru i możliwe, że rozegramy  konkurencję wieczorną bez problemu.mówi Witold Filus, dyrektor sportowy zawodów.

„Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata” – i tak oto nie sprawdziły się prognozy synoptyków. Bezchmurne niebo i 28. stopniowa temperatura zachęca do wyjścia z domów i spędzenia popołudnia oraz wieczoru na świeżym powietrzu w klimatach Rocka. A właśnie fanów tego gatunku muzyki zapraszamy dzisiaj na krośnieńskie lotnisko na II Rock Oil Festiwal oraz koncert gwiazdy rocka Leona Hendrixa, brata legendarnego – Jimiego Hendrixa.

Serdecznie zapraszamy!

Mateusz Głód
Foto: Mateusz Głód