Zbigniew Macias gościnnie w Krośnie

  • 2012-04-25 13:32:35

Zbigniew Macias ukonczyl Lódzka Akademie Muzyczna w 1982 roku, gdzie studiował śpiew pod kierunkiem Zdzisława Krzywickiego. Jeszcze jako student debiutował w lódzkim Teatrze Muzycznym. Był solistą Opery Slaskiej w Bytomiu i Teatru Wielkiego w Łodzi, wspólpracowal z Operą Wrocławska i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Jest laureatem Festiwalu Arii i Piesni im. Jana Kiepury w Krynicy i Konkursu im. Marii Callas w Atenach.

W 1992 roku zwiazał się na trwałe z Teatrem Wielkim - Opera Narodowa. W bogatym repertuarze artysty znalazły się partie: Escamilla w Carmen Bizeta, Hrabiego de Sirieux w Fedorze Giordana, Alfia w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego, Janusza w Halce i Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki, role tytułowe w Weselu Figara i Don Giovannim Mozarta, Apostoła Piotra w Quo vadis Nowowiejskiego, Sharplessa w Madame Butterfly i Scarpii w Tosce Pucciniego, Bartola w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Faninala w Kawalerze srebrnej rózy i Johannana w Salome Richarda Straussa, prapremierowego Orestesa w Elektrze Theodorakisa, Amonasra w Aidzie, Anckarströma (Renata) w Balu maskowym, Rodriga w Don Carlosie, Don Carlosa w Ernanim, partie tytułowe w operach Macbeth, Nabucco, Rigoletto i Germonta w Traviacie Verdiego, aż po rolę tytułową w Holendrze tulaczu i Amfortasa w Parsifalu Wagnera.
Śpiewał Don Giovanniego w Sao Paulo (Brazylia), Sharplessa w Pretorii (RPA) i Miecznika w Buffalo (USA)Germonta w Tokio, Nabucco w Pekinie.

Występował na festiwalach operowych w Carcasonne (Tosca), Bregenz (Parsifal), Wexford (Siberia Giordana i Straszny dwór) Xanten (Nabucco).

Śpiewał w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii i na Martynice.
Ma równiez w swoim dorobku role musicalowe: Don Kichota w Czlowieku z La Manchy, za która to role otrzymal nagrode Złotej Maski, tytułowego Zorbe w musicalu Kandera i Tewiego w Skrzypku na dachu na scenach Warszawy, Lodzi, Poznania, Wroclawia i Krakowa.

Oddzielnym nurtem zainteresowan spiewaka jest repertuar koncertowy - spiewa piesni Schuberta, Schumanna, Wolfa, Ravela, Czajkowskiego i Rachmaninowa.

Zbigniew Macias nagrywal z orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji w Lodzi i Krakowie. Ma takze w dorobku nagrania plytowe takie jak: Halka z Opera Narodowa gdzie spiewa partie Janusza , Aida z partia Amonasro, Recital Operowy oraz recital musicalowy pt. "Taki piekny wieczór".

Ostatnimi nagraniami artysty sa: "Straszny Dwór" z Opera Narodowa w Warszawie (zlota plyta) oraz nagranie z musicalu "Cats" Andrew Lloyd Webber'a wystawianego w warszawskim teatrze Roma (rola Nestora, zlota plyta).

zródlo: www.macias.art.pl