Krośnieński pejzaż balonowy

  • 2012-04-06 11:14:37

Prezydent Miasta Krosna, Magazyn Lotniczy "Skrzydlata Polska", Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Areoklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza mają przyjemność zaprosić na Międzynarodowe XIII Górskie Zawody Balonowe w Krośnie o Puchar Redaktora Naczelnego ML "Skrzydlata Polska" organizowane w Krośnie w dniach 27.04 - 02.05.2012 roku.

Krośnieńskie zmagania balonowe maja już trzynastoletnią tradycję. W naszych zawodach biorą udział balony na ogrzane powietrze. Z uwagi na warunki termiczne mogą one latać tylko rano lub wieczorem, stąd termin startów – około 6 rano z okolic krosna i około 18:00 z krośnieńskiego lotniska.

Rano namawiać będziemy sędziów, by balony nadlatywały nad Krosno, a wieczorem, by startowały  wspólnie z krośnieńskiego lotniska tak, by cieszyły zgromadzoną widownię. – mówi Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XIII Górskich Zawodów Balonowych Krosno 2012. Naszą intencją jest, by balony były jak najbliżej ludzi i jak najczęściej wisiały nad miastem. – dodaje.

Termin składania zgłoszeń uczestników w zawodach mija 20 kwietnia 2012. Spodziewamy się zawodników krajowych na czele z zawodnikami / członkami kadry balonowej baloniarzy, a także załogi z Litwy i Węgier. Rozesłaliśmy również zaproszenia do wszystkich uczestników Euro z prośbą, by przysłali swoich reprezentantów . Jaki będzie odzew, zobaczymy. Chcemy, aby nasza impreza szczególnie nawiązywała do Euro 2012. – dodaje.

Wyłonienie laureata XIII Górskich Zawodów Balonowych planowane jest na 30 kwietnia. Jeżeli jednak pogoda nie pozwoli rozegrać wszystkich planowanych wcześniej konkurencji, dzień 1 maja będzie dniem rezerwowym dla zawodników.

Lotnicze atrakcje
Górskie Zawody Balonowe kojarzą się również z atrakcjami lotniczymi. Przylot do Krosna zapowiedziała elitarna jednostka akrobacji lotniczych. Robimy wszystko, by nawiązać do lat wcześniejszych. Nie chce zdradzać na tą chwile większych szczegułów – mówi Zygmunt Jerzyk.

Wszyscy uczestnicy krośnieńskiej imprezy, a zawłaszcza dzieci, będą mogli poczuć się przez chwile jak piloci balonowi. Organizatorzy zaplanowali możliwość wzniesienia się na kilkaset metrów balonem na uwięzi. To jedna z atrakcji ciesząca się dużym powodzeniem w czasie trwania lotniczego pikniku w Krośnie.

Zobacz PROGRAM XIII Góskich Zawodów Balonowych Krosno 2012

Ile waży balon?
Kompletny balon, wraz z niezbędnym wyposażeniem i paliwem potrzebnym do lotu, waży około 400 kg. Do jego sprawnej obsługi potrzebna jest 4 osobowa załoga. W Krośnie startuje przeciętnie 30 balonów, a więc sprzęt zawodników waży łącznie 12 ton.

Dlaczego balon lata?
W koszu balonu na ogrzane powietrze zamontowana jest instalacja gazowa, składająca się z palników butli. Powłoki balonów napełniane są zwykłym powietrzem atmosferycznym, które ogrzane zmniejsza swoją gęstość i staje się lżejsze od zimnego. Trzy tysiące metrów sześciennych powietrza po podgrzaniu do kilkudziesięciu stopni Celcjusza potrafi unieść ciężar ponad 900 kg!

Jak się ląduje balonem?
Aby bezpiecznie wyładować balonem, trzeba wybrać odpowiednie pole znajdujące się w linii jego lotu. Po zbliżeniu się do niego, przestaje się ogrzewać powietrze w powłoce i balon łagodnie opada zatrzymując się po paru metrach lub nawet w miejscu. Powietrze z balonu wypuszcza się przez specjalny, duży otwór w jego górnej części. Lądowanie przy silniejszym wietrze dostarcza nieco więcej emocji. Zwykle kosz po zetknięciu się z ziemią przechyla się mocno i jest wleczony przez kilka lub kilkanaście metrów. Trzeba wtedy mocno trzymać się specjalnych uchwytów i cierpliwie czekać aż balon opróżni się całkowicie z powietrza.