WARNING! This is incomplete version of website!

Witaj w GZB!


Nie wszystkie funkcje dostępne są na urzędzeniu mobilnym takim jak telefon lub tablet. Prosimy - surfuj po naszej balonowej witrynie także z komputera stacjonarnego lub laptopa :) W razie problemów najszybciej skontaktujesz się z nami przez facebooka. Z balonowym pozdrowieniem - Sztab GZB!

Wiadomości / 2011-2015

Znamy laureatów II edycji konkursu "Balony w czerni i bieli oraz kolorze"

KrosnoCity.pl wyłoniło laureatów II edycji konkursu "Balony w czerni i bieli oraz kolorze". Od 30 kwietnia do 5 maja 2015 roku przesyłaliście swoje zdjęcia na których uchwycono balony na pięknym niebie Krosna i okolic. Do oceny Jury trafiło 121 fotografii.

Za nami XVI Górskie Zawody Balonowe

W sobotę (2.05) wieczorem dobiegły końca XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie. Zawodnicy, oprócz podniebnej rywalizacji, zmagali się z wiatrem. Ostatecznie pilotom udało się odbyć cztery punktowane loty, w trakcie których rozegrano siedemnaście konkurencji. Zwycięzcą 16. edycji zawodów został Litwin - Rimas Kostiuškevičius.

Rimas Kostuskevicius wygrywa zawody balonowe w Krośnie

W tym roku do Krosna zawitało 41 załóg balonowych, z czego 37 brało udział w rozgrywanych konkurencjach. Oprócz polskich reprezentantów gościliśmy zawodników z Litwy i Węgier. Zawody odbywały się od 30 kwietnia do 2 maja 2015 r, w tych dniach rozegrano 17 konkurencji.

GZB: Litwini w czołówce

Zawodnicy XVI Górskich Zawodów Balonowych mają już za sobą odbyte trzy loty i 15 konkurencji. W czołówce znaleźli się zawodnicy z Litwy.

Krosno stolicą balonową po raz szesnasty

Rozpoczynają się XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe oraz impreza plenerowa "Balony nad Krosnem". Na zawody do Miasta Szkła zawita 41 załóg balonowych. Podczas tegorocznej majówki w Krośnie gościć będzie WAWA Live oraz Letnia Scena ESKI z gwiazdami.

Zrób zdjęcie i weź udział w II edycji konkursu "Balony w czerni i bieli oraz kolorze"

Krośnieński Portal Informacyjny KrosnoCity.pl przy współpracy z Fundacją Otwartych Serc zaprasza wszystkich wielbicieli fotografii i sportu balonowego do udziału w II edycji konkursu fotograficznego. Laureat konkursu otrzyma pamiątkową nagrodę z XVI Górskich Zawodów Balonowych. Uwaga! Zmiana terminu nadsyłania prac konkursowych.

Balony tuż, tuż. Coma i Lisowska zagrają na lotnisku

Trwają zgłoszenia do XVI edycji Górskich Zawodów Balonowych. Na liście znalazło się już 20 zawodników z Litwy, Węgier i Polski. Wiemy, kto zagra w ramach balonowej majówki.

XVI Mountain Balloon Competition Krosno - Invitation

The Mayer of Krosno, The Bogusława Nykiel-Ostrowska Open Hearts Fundation, Podkarpacki Aeroclub, The Municipal Culture Center are pleased to invite you to: XVI Mountain Balloon Competition that will take place in Krosno, Poland from 29.04 till 02.05.2015.

Zaproszenie na XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2015

Prezydent Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Aeroklub Podkarpacki - Szkoła lotnicza mają przyjemność zaprosić na XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe organizowane w Krośnie w ramach Balonowego Pucharu Polski w dniach od 29.04 - 02.05.2015 r.

Balonowe zmagania w Krośnie rozpoczną się 30 kwietnia

Wielkimi krokami wkraczamy w XVI edycję Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych. W tym roku balonowa impreza rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 2 maja.

Znamy laureatów konkursu "Balony w czerni i bieli oraz kolorze"

KrosnoCity.pl wyłoniło laureatów konkursu "Balony w czerni i bieli oraz kolorze". Od 1 do 4 maja przesyłaliście swoje zdjęcia na których uchwycono balony na pięknym niebie Krosna i okolic. Do oceny Jury trafiło 79 fotografii.

Zbigniew Jagodzik na pierwszym miejscu

Warunki meteorologiczne nie pozwoliły na rozegranie ostatnich konkurencji w sobotnie popołudnie. Tym samym po czterech udanych lotach i 21 odbytych konkurencjach kończą się XV Górskie Zawody Balonowe oraz Polsko-Słowackie Zawody Balonowe w Krośnie rozgrywane w ramach Projektu Unijnego „Podniebne Pogranicze”.

Mamy okrągłe 20 konkurencji

W piątkowe (02.05) popołudnie pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i odebrała nadzieje pilotom na popołudniowy start do konkurencji. Witold Filus - dyrektor sportowy oraz skład sędziowski ostatecznie około godziny 19:00 podjęli decyzję o odwołaniu czwartego startu. Walczyli do końca.

Balonowy rekord w Krośnie

Rozpoczęły się jubileuszowe XV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie. Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez w południowej Polsce, która zwiększa swoją atrakcyjność z każdym następnym rokiem.

Konkurs fotograficzny: "Balony w czerni i bieli oraz kolorze”

Krośnieński Portal Informacyjny KrosnoCity.pl przy współpracy z Fundacją Otwartych Serc zaprasza wszystkich wielbicieli fotografii i sportu balonowego do udziału w konkursie fotograficznym. Do wygrania Pamiątka z XV Górskich Zawodów Balonowych.

Balony Nad Krosnem 2014 - Relacja LIVE

NA ŻYWO, w formie streamingu na platformie STIMOtion transmitowany będzie obraz i dźwięk z kilku kamer rozmieszczonych w miejscach wydarzeń, codziennie od 1 do 4 maja. Nie możesz być z nami na majówce? Oglądaj nas w sieci!

Pierwsza część majówki ciepła i słoneczna. Potem ochłodzenie i opady deszczu

Zbliża się długi majowy weekend. Do Krosna zawitają majestatyczne balony. Nie zabraknie wielu wydarzeń kulturalny. Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie jak wyglądać będzie pogodowa aura podczas krośnieńskiej imprezy. W materiale opisujemy wstępnie opracowaną prognozę pogody.

"Lżejszy od powietrza" - balonowa wystawa w bibliotece

Od 30 kwietnia do 7 czerwca 2014 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie prezentowane będą prace malarskie pokazujące sport balonowy. Otwarcie wystawy zatytułowanej "Lżejszy od powietrza" odbędzie się 7 maja 2014 r. o godz. 17:00 w Saloniku Artystycznym Biblioteki (ul. Wojska Polskiego 41).

44 załogi na liście zawodów balonowych w Krośnie

9 dni pozostało do inauguracji XV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie! Na zawody do Krosna zawita 44 załogi.

Enej, Ira i Strachy Na Lachy!
Muzyczne emocje już od 1 maja

Wiemy już, kto zagości na balonowej scenie! Tegoroczną fiestę balonową rozpoczniemy 30 kwietnia na krośnieńskiej starówce, by w następnych dniach przenieść się na lotnisko. Tam na wszystkich będą czekały różnorodne atrakcje i świetne koncerty.

Zawody w Krośnie najliczniej obsadzoną imprezą balonową w Polsce

Wielkimi krokami wkraczamy w XV jubileuszową edycję Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych. W tym roku odbędą się one od 30 kwietnia do 4 maja.

Zapytanie ofertowe dla firm

Organizator XV Górskich Zawodów Balonowych Fundacja "Otwartych Serc" im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej zaprasza firmy do złożenia oferty na usługę polegającą na zakwaterowaniu i wyżywieniu załóg balonowych podczas polsko-słowackich zawodów balonowych rozgrywanych w ramach projektu pn. "Podniebne pogranicze" realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Sport pełen wrażeń i pięknych widoków

Niespełna trzy tygodnie dzieli nas od wielkiej inauguracji jubileuszowych XV Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. W tym roku trwać będą od 30.04  do 4.05. Do biura zawodów wpłynęły już 32 zgłoszenia, w większości z Polski. Na liście startowej nie brakuje jednak przedstawicieli z Litwy, Węgier i Słowacji. Nie zabraknie również wielu muzycznych emocji.

Projekt Unijny pn. "Podniebne pogranicze"

Projekt pn."Podniebne pogranicze" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżet państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Baza Hotelowa XV Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie

Organizatorzy XV Górskich Zawodów Balonowych przygotowali dla uczestników imprezy promocyjną ofertę zakwaterowania. Proponujemy hotele o wysokim standardzie i bardzo korzystnej lokalizacji po atrakcyjnych, specjalnie dla Was wynegocjowanych cenach. Wzorem poprzednich lat briefingi odbywać się będą w hali sportowej przy ul. Bursaki, zaś wyżywienie uczestników GZB zapewni Hotel Krosno-Nafta.

XV Mountain Balloon Competition Krosno - Invitation

The Mayer of Krosno, The Bogusława Nykiel-Ostrowska Open Hearts Fundation, Podkarpacki Aeroclub, The Municipal Culture Center are pleased to invite you to: XV Mountain Balloon Competition that will take place in Krosno, Poland from 30.04 till 03.05.2014.

Zaproszenie na XV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2014

Prezydent Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Aeroklub Podkarpacki - Szkoła lotnicza mają przyjemność zaprosić na XV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe organizowane w Krośnie w ramach Balonowego Pucharu Polski w dniach od 30.04 - 03.05.2014 r.

Litwin mistrzem zawodów

Podczas jednego z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce XIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych, mistrzem i laureatem, podobnie jak w 2012 roku został Litwin Rokas Kostiuskevicius z numerem startowym 23 (MARIJAMPOLE) zdobywając 7688 pkt., w 9 rozegranych konkurencjach.

Balony latały nad Krosnem

Zakończyły się XIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie! Zawody były częścią "Balonowego Pucharu Polski". Zawodnicy w trzech lotach walczyli o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski. Na oficjalne wyniki musimy jeszcze poczekać. Prosimy o cierpliwość. Do zobaczenia za rok na krośnieńskim niebie!

Dziś ostatni dzień zawodów

Po raz trzeci pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i odebrała nadzieje pilotom. Witold Filus – dyrektor sportowy oraz skład sędziowski ostatecznie około godziny 8:20 podjęli decyzję o odwołaniu konkurencji. Walczyli do końca.

Wieczorny start odwołany

W piątek 3 maja pogoda pokrzyżowała poranne loty zawodników. W godzinach popołudniowych nad Krosnem przeszła burza. O godzinie 17:00 zawodnicy mieli jeszcze cień nadzieji na odbycie konkurencji. Niestety, przed godziną 18:00 ponownie czarne chmury przykryły Krosno, deszcz, burza i silny wiatr odwołały wieczorne loty balonowe. Koncerty w ramach pikniku "Balony nad Krosnem" zostały przeniesione do RCKP.

Od dziś Krosno Stolicą Balonów

Już tylko kilkanaście godzin dzieli nas od wielkiej inauguracji Zawodów Balonowych w Krośnie. W tym roku odbędą się w dniach 1 - 5 maja. Uczestniczy w nich 41 załóg, w większości z Polski. Na liście startowej nie brakuje jednak przedstawicieli z Litwy i Węgier. Dla wszystkich internautów przygotowana została relacja LIVE.

Długi weekend majowy ze zmienną pogodą

Zawody balonowe, jakie odbędą się w Krośnie upłyną pod znakiem mieszanej aury. Pogoda przyniesie nam zarówno chwile ze słońcem, jak i deszczem. Dodatkowo w piątek nie wykluczone burze. Kto jest odpowiedzialny za taką sytuację?

Tak Dla Transplantacji

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ramach programu Tak Dla Transplantacji, kolejny raz będzie uczestniczyć  w XIV Międzynarodowych  Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie.

Zrobieni w balona

Radio ZET wyłoniło zwycięzcę konkursu "Zrobieni w balona", który był prowadzony na antenie radia od poniedziałku 22 kwietnia. Laureatką jest Pani Monika z Poznania. W nagrodę spędzi majowy weekend w Krośnie.

Informacja: Tankowanie gazu

Informacja dla zawodników: Pierwsze tankowanie gazu dla uczestników XIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie odbywać się będzie 1-go maja od godziny 15:00, tradycyjnie przy ul. Lotników 20.

Balony w Krośnie po raz czternasty

Kolorowe balony na niebie, zawody i masa pozytywnej energii płynąca ze sceny na krośnieńskim lotnisku. Górskie Zawody Balonowe w majowy weekend to już tradycja. W tym roku powitamy ok. 40 załóg balonowych, nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju.

Daj się ponieść Szklanej Magii

Dziś już wiemy kto zagości na balonowej scenie, a format gwiazd będzie międzynarodowy. Tegoroczną fiestę balonową rozpoczniemy 1 maja na krośnieńskiej starówce, by w następnych dniach przenieść się na lotnisko. Tam na Państwa czekały będą nie tylko różnorodne atrakcje, ale także wykonawcy. Możemy zdradzić już garść szczegółów.

Balony bliżej mieszkańców

Widok kolorowych balonów unoszących się nad Krosnem jest dla mieszkańców tak oczywisty, że trudno sobie już wyobrazić krośnieński pejzaż bez kolorowych czasz majestatycznie płynących po podkarpackim niebie.

Zgłoszenia | Invitation XIV MBC 2013

Prezydent Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza mają przyjemność zaprosić na Międzynarodowe XIV Górskie Zawody Balonowe organizowane w Krośnie w ramach Balonowego Pucharu Polski w dniach 01.05 - 04.05.2013 roku.

Podziel się życiem już VI raz

Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej 28 kwietnia w Sali Historii i Tradycji Aeroklubu Podkarpackiego Krosno-lotnisko podczas XIII ...

XIII Górskie Zawody Balowe za nami!

W tym roku do Krosna zawitało 25 załóg balonowych, z czego 21 brało udział w rozgrywanych konkurencjach. Oprócz polskich reprezentantów gościliśmy m.in. zawodników z Litwy i Węgier. Zawody odbywały się od 28 do 30 kwietnia 2012 r, w tych dniach rozegrano 17 konkurencji w 4 lotach.

Szczęśliwa XIII edycja dla Rokas Kostuskevicius

Zakończyły się XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie, jedne z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce. Mistrzem i laureatem XIII edycji zawodów jest Litwin Rokas Kostuskevicius z numerem startowym 11 zdobywając 15550 pkt.

Rokas Kostuskevicius na pierwszym miejscu

Upalny dzień ostatniego dnia kwietnia, a także ostatniego dnia sportowych zawodów balonowych. Dziś o poranku, z płyty krośnieńskiego lotniska wzniosły się balony ku gorze i poszybowały, współzawodnicząc między sobą pod płaszczem pogodnego nieba.

Sobota: to wiatr tutaj decyduje

Sobotni dzień, 28 kwietnia, zawodnicy XIII Górskich Zawodów Balonowych mają już za sobą. W słoneczny poranek, pomimo wahających się warunków atmosferycznych, udało się odbyć pierwszy lot, w którym zorganizowano cztery konkurencje. Nie obeszło się również bez niemiłych niespodzianek.

Balonowy pejzaż na niebie

Rozpoczęły się XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (27.04.2012). Uczestniczy w nich 25 załóg, w większości są to ekipy z Polski, choć na liście startowej nie brakuje przedstawicieli z Litwy i Węgier. W czwartkowy wieczór, zawody oficjalnie otworzył Z-ca prezydenta Miasta Krosna, Bronisław Baran oraz prezes Fundacji Otwartych Serc, Zygmunt Jerzyk.

Generalny briefing XIII MGZB

Generalny briefing zawodników odbędzie się dzisiaj (piątek, 27 kwietnia 2012) o godzinie 19:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie, ulica Bursaki 29. Zapraszamy wszystkich zawodników zgłoszonych do XIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych Krosno 2012.

Zbigniew Macias gościnnie w Krośnie

W niedzielę 29 kwietnia 2012 o godzinie 18:00 zapraszamy na recital Zbigniewa Maciasa, który odbędzie się w ramach XIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Piwnica PodCieniami na krośnienskim Rynku.

Majowy weekend bez samochodu!

Nie stój w korkach! Nie martw się czy znajdziesz miejsce do zaparkowania! Zostaw swój samochód pod domem - Przyjedź na lotnisko autobusem. Za darmo. Już od piątku Balony nad Krosnem. Czeka nas wiele atrakcji: koncerty, występy gwiazd, lunapark i wiele, wiele innych.

Dla zawodników - obniżka wpisowego.

Organizatorzy XIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych informują, że została obniżona kwota wpisowego dla zawodników. Zawodnicy z Polski - wpisowe obniżone do kwoty 200 zł (pilot + 2 osoby) + 100 zł dodatkowa osoba, oraz zawodnicy zagraniczni - wpisowe obniżone do kwoty 200 euro (pilot + 2 osoby) + 50 euro dodatkowa osoba (z zakwaterowaniem).

Krośnieński pejzaż balonowy

Widok kolorowych balonów unoszących się nad Krosnem jest dla mieszkańców tak oczywisty, że trudno sobie już wyobrazić krośnieński pejzaż bez kolorowych czasz majestatycznie płynących po podkarpackim niebie.

Legenda rocka w Krośnie

Leon Hendrix brat legendy rocka Jimiego Hendrixa, wystąpi w poniedziałkowy wieczór, 30 kwietnia 2012 o godzinie 20:30 na krośnieńskim lotnisku. Leon jest autorem utworów muzycznych i gitarzystą. Wziął udział w wielu projektach muzycznych, z których najważniejszym był Hendrix Band.

II Rock Oil Festiwal

Miłośnicy rock’n’roll’owych brzmień z pewnością nie będą zawiedzeni, gdyż w ramach największego pikniku w południowej Polsce - Balony nad Krosnem - odbędzie się II edycja Rock Oil Festiwal.

Zgłoszenia | Invitation XIII MBC 2012

Prezydent Miasta Krosna, Magazyn Lotniczy "Skrzydlata Polska", Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza mają przyjemność zaprosić na Międzynarodowe XIII Górskie Zawody Balonowe w Krośnie o Puchar Redaktora Naczelnego ML "Skrzydlata Polska" organizowane w Krośnie w dniach 27.04 - 01.05.2012 roku.

Wyniki po 10 konkurencjach - lot wieczorny 2 maja 2011

Wieczorny, ostatni lot 2 maja, podczas XII Górskich Zawodów Balonowych był udany. Pogoda w tym ostatnim dni zlitowała się nad krośnieńskim niebie i pozwoliła dokonać kolejnych 4 konkurencji.

Poniedziałkowe konkurencje balonowe - 2 maja 2011

Warunki atmosferyczne sprzyjały. W porannym poniedziałkowym (2 maja 2011) locie udało rozegrać się cztery konkurencje.

Niepowodzenie i uśmiech na twarzy

Niedzielny wieczór 1 maja znów ze względów atmosferycznych nie pozwolił na start załogom balonowym do kolejnych konkurencji. Uśmiech na twarzy zagościł dopiero dzisiejszego poranka.

Wyniki po 2 pierwszych konkurencjach z 30 kwietnia br.

W sobotni poranek (30.04.2011) parę minut po godzinie 7:00 w niebo wzbiły się po raz pierwszy w tym roku kolorowe balony. Lot 21 załóg balonowych odbył się w 2 konkurencjach ...

Niesprzyjające warunki pokrzyżowały plany

Pogoda w sobotni wieczór 30 kwietnia 2011 pokrzyżowała plany wieczornej balonowej konkurencji, która miała odbyć się o godzinie 18:00.

Wielka inauguracja XII edycji zawodów balonowych

Co rok podczas majowego weekendu krośnieńskie niebo wypełniają kolorowe balony. I tak stało się również i teraz. Po raz XII nad naszym miastem pojawiły się załogi balonowe. W piątkowy wieczór (29 kwietnia br.) na krośnieńskim rynku oficjalne ...

XII Piknik Balonowy

Pogoda "jest zamówiona" w majowy weekend Krosno będzie przyciągać licznymi atrakcjami. XII Piknik Balonowy potrwa od 29 kwietnia do 3 maja. Nie zabraknie przy tym wydarzeń sportowych i muzycznych. Będą nowości: scena pod namiotem, darmowy autobus zapewniający dojazd na lotnisko oraz Rock Oil Festiwal.

Największy piknik majowy w południowej Polsce

Tradycją Krosna stał się już widok pięknych balonów na tle nieba podczas długiego majowego weekendu. Tegoroczna impreza zapowiada dużo emocji - zarówno tych sportowych, jak i muzycznych.

Zgłoszenia na MIĘDZYNARODOWE XII GÓRSKIE ZAWODY BALONOWE W KROŚNIE

Prezydent Miasta Krosna, Magazyn Lotniczy "Skrzydlata Polska", Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza mają przyjemność zaprosić na Międzynarodowe XII Górskie Zawody Balonowe w Krośnie ...

Podsumowanie XII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych

Zwycięzcą XII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych, rozgrywanych od 30 kwietnia do 2 maja 2011 roku został Dariusz ZARZYCKI - Polska - Aeroklub Łódzki - balonem KANION GOLD (SP-BIP). Na drugim miejscu uplasował się Zbigniew JAGODZIK - Polska - Aeroklub Leszczyński na balonie NEXBAU (SP-BDR), a na 3 stopniu podium stanął Jacek BARSKI - Polska - Aeroklub ROW Rybnik na balonie AEROKLUB ROW (SP-BWL).