Nie wszystkie funkcje dostępne są na urzędzeniu mobilnym takim jak telefon lub tablet. Prosimy - surfuj po naszej balonowej witrynie także z komputera stacjonarnego lub laptopa :) W razie problemów najszybciej skontaktujesz się z nami przez facebooka. Z balonowym pozdrowieniem - Sztab GZB!
Histudy is a education website template. You can customize all.
Sterowce podobnie jak balony utrzymują się w powietrzu dzięki sile nośnej gazu znajdującego się wewnątrz powłoki. Od balonów różnią się tym, że mają własny napęd i stery, co pozwala na loty w dowolnym kierunku. Sterowiec jako statek powietrzny podlega nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Ciekawostki:
Sterowiec, który pojawił się w Krośnie jest jedynym zarejestrownym sterowcem w Polsce, we Wroclawiu.
W Polsce uprawnienia do lotów sterowcem ma jedynie 5 osób.
Pierwszą osobą, która zdobyła uprawnienia był pilot balonowy Jerzy Czerniawski.
By zdobyć uprawnienia pilota sterowca, należy najpierw wyrobić licencję pilota balonowego, mieć wylatane 50 godzin lotow dowódczych (czyli jako pilot balonowy), a poźniej 20 godzin na sterowcu.
Pilotem jedynego polskiego sterowca jest Wojciech Bamberski, szkolony przez ojca Pawla Bamberskiego, także mającego uprawnienia pilota sterowca.
Sterowiec od 1999 r. należał do Browarów Piast.
Od 2003 r. jest własnością prywatną.
Polska załoga sterowca, w pierwszych zawodach, w których brała udział (Austria) zdobyła 7 miejsce (na 12 startujących statków).
W tym roku, w czerwcu załoga wybiera się na Mistrzostwa Świata, do St. Petersburga.
Sterowiec może latać z prędkością maksymalnie 40 km/h.
Jeden półgodzinny lot zabiera ok. 100 l gazu i 10 l paliwa (beznzyny).
Zabiera na pokład maksymalnie dwie osoby.
Sterowiec może się wznieść na maksymalną wysokość 5000 metrow – to światowy rekord. Polska załoga osiagnęła maksymalną wysokość 2000 metrów.
Sterowce są wykorzystywane głównie w celu reklamowym – powłoka balonu jest świetną powierzchnią do zamieszczania reklam.
“Wiele badań przeprowadzonych na świecie dowodzi skuteczności wykorzystania sterowca jako formy przekazu reklamowego.
Liczne światowe firmy jak Coca Cola, Kraft General Foods, McDonalds, Reebok, NBC TV , w swoich programach marketingowych wykorzystują sterowiec w celu reklamy ze względu na zalety, których nie daje tradycyjna reklama.” (przyp. www.sterowce-balony.pl)
Official website of the Hot Air Balloon Championship of Poland and Mountain in Krosno