Podziel się życiem już VI raz

  • 2012-05-09 10:16:08

Sponsorem spotkania było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) Gazownia Jasielska.

Spotkanie otworzył Zygmunt Jerzyk - prezes Fundacji Otwartych Serc. Wykłady dotyczące tematyki transplantacji wygłosili zaproszeni prelegenci

Pierwszy wykład pt. „Przeszczepy narządów od żywych dawców” wygłosił znany chirurg-transplantolog prof. Piotr Małkowski, który zarysował obraz polskiej transplantologi, w szczególności uwzględniając przeszczepy od żywych dawców. Podał podstawowe informacje na temat przeszczepów rodzinnych, omówił także warunki wykonania tego typu zabiegów. Jego zdaniem przeszczepy rodzinne w świadomości polskiego społeczeństwa to już normalność, a nie jak kilka lat wcześniej sensacja. Warto dodać że przeszczepianie od żywych dawców jest o wiele skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż od dawców zmarłych. Najważniejsze jest to że taki zabieg można wcześniej zaplanować i zorganizować.

Następnie głos zabrał Jan Statuch zastępca prezesa Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który wystąpił w podwójnej roli – jako osoba po przeszczepie serca, jednocześnie aktywnie wspierająca rozwój tej dziedziny. Pan Jan w swoim wystąpieniu skoncentrował się na pokazaniu, że osoby po przeszczepie nie marnują szansy jaką dał im los. Składaki (tak o sobie mówią) starają się dać coś z siebie pomagając innym, dbają o siebie, propagują zdrowy styl życia poprzez sport i wypoczynek. Bardzo istotnym elementem działań osób po przeszczepach jest organizacja kampanii promujących dawstwo narządów. Poprzez te działania takie osoby jak Pan Jan chcą przekonać społeczeństwo do świadomego dawstwa narządów.

Trzecim wykładowcą była Koordynator d/s przeszczepów Pani Ewa Zawilińska ze szpitala w Jaśle, która przybliżyła słuchaczom podstawy prawne dotyczące świadomego dawstwa narządów. Mówiła o znaczeniu wypełniania „Oświadczeń woli” oraz o Centralnym Rejestrze Sprzeciwów*. Bardzo ważnym elementem wystąpienia Pani Ewy były informacje na temat pobierania narządów w województwie podkarpackim, o tym w jaki sposób odbywa się proces pobrania narządów od osoby zmarłej i przekazania ich dawcom.

Na czas spotkania sala Tradycji i Historii wypełniła się po brzegi, rozdano ulotki informujące o przeszczepach narządów oraz oświadczenia woli. Mamy nadzieję że VI Konferencja Transplantologiczna „Podziel się życiem” przyczyni się do świadomego dawstwa narządów na terenie województwa Podkarpackiego.

Serdecznie dziękujemy naszemu sponsorowi (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) Gazownia Jasielska) za pomoc w organizacji VI Konferencji Transplantologicznej „Podziel się życiem”